Erken Müdahale Programı(EMP)
emp

Özel gereksinimli bir çocuk için hergün hatta her saat çok değerlidir.

Regülasyon (kendini düzenleme), ortak dikkat ve ortak ilgi gelişim basamağına ulaşmamış otizmli , zihin engelli bir çocuğun normal gelişim gösteren akranları ile aynı eğitim ortamını paylaşarak gelişim sağlaması çok da mümkün değildir.

Bu nedenle regülasyon, ortak dikkat ve ortak ilgi, birliktelik/ilişkisellik gelişim basamaklarını geliştirebilmek için özel bir ortamda özel bir programla müdahale gerekir.

Bu değerli zamanı onlar için özel olarak dizayn edilmiş bir eğitim ortamında her çocuğun bireysel özellikleri ve gelişim düzeyi temel alınarak hazırlanmış bir program ile etkin kullanalım.

Otizmli, zihin engelli ve dil bozukluğu olan çocuk tanı aldığı ilk andan itibaren EMP için uygun bir adaydır. 6 yaş öncesi çocuklara uygulanır.

EMP hem çocuğa hem de aileye yönelik bir müdahale programıdır.

Aile ve çocuk arasındaki etkileşim gözlenerek aile çocuk ilişkisini güçlendirmeye yönelik düzenlemeler yapılır.

 

EMP'ye katılacak çocuklar için duygusal profil, fonksiyonel duygusal gelişim basamakları, anne-baba/ çocuk etkileşim stilleri belirlenerek bireye özgü bir program geliştirilir.

Benzer özellikteki çocukların oluşturulduğu gruplarda her çocuğun bireysel özellikleri temel alınarak destek sağlanır.

TEACH, PECS, ABA, ETEÇOM gibi güncel modeller ile desteklenen EMP'de öz bakım (tuvalet eğitimi, çiğneme, yutma, bağımsız yeme), bilişsel, sosyal, dilsel, iletişimsel tüm alanlara yönelik uygulamalar yapılmaktadır.

Müzik eğitiminde Orff yöntemi kullanılarak çocuğun işitsel uyaranlara cevabını arttırma böylece diğer insanları farketmesi sağlanarak iletişim ihtiyacı oluşturulmaktadır.

Ev ziyaretleri ile çocuğun evdeki durumu, ailesiyle etkileşimi gözlenerek çocuğu tanımak , aileyi programa katmak mümkün olacaktır.

EMP'ye özel olarak dizayn edilen güvenli katımızda müzik odası, spor salonu, uyku odası, iş uğraş terapisi odası, oyun etkinlik odaları bulunmaktadır.

Çocukların özellikle sembolik oyun gelişimini sağlamak üzere birçok özel materyal kullanılmaktadır.

EMP Koordinatörü, Özel Eğitim Öğretmeni, Okul Öncesi Öğretmeni, Müzik Öğretmeni, Beden Eğitimi Öğretmeni, Usta Öğretici ve Yardımcı Öğretmen'in  görev yaptığı programda günlük, haftalık, aylık gelişmeler sistematik olarak takip edilmektedir.

 

 
Programlar
Rehabilitasyon
Emp
Bilimsel Gelişmeler
Biz Kimiz
Hakkımızda
Binamız
Yönetim Kurulu Üyelerimiz
İnsan Kaynakları
 
Anasayfa yankım özel eğitim kurumu Site Haritası yankım özel eğitim kurumu  İletişim yankım özel eğitim kurumu  Atak Mail
Web Tasarım & Hosting
Atak Teknoloji
yankım özel eğitim kurumu