BEBEKLİK DÖNEMİNDE BEDENSEL GELİŞİM

                                                             BEBEKLİK DÖNEMİNDE BEDENSEL GELİŞİM

                Erken Çocukluk Eğitimi                                      

                Doç. Dr. İbrahim H. Diken                                            

                                                                                                                                                                                                                                                                                   

 

 

 

 

 

GENEL ÖZELLİKLER

 

 

Boy uzunluğu

 

12 ayın sonunda bebek; doğum boyunun yaklaşık yarısı kadar uzar ve 24 aya kadar doğum boyunun üç katına çıkar. Boy uzamasındaki artış oranı ilk yıldan sonra giderek azalır.

 

 

Vücut ağırlığı

 

Vücut ağırlığı da boy uzunluğu gibi ilk yılda oldukça hızlıdır. 12 ayın sonunda vücut ağırlığı doğum ağırlığının ortalama üç katı artar. Bu artış oranı 24 aylıktan  sonra yavaşlama gösterir. Ortalama 30 aylık olduğunda doğum ağırlığının dört katı ağırlık artışı olur.

 

 

Baş çevresi

 

Yeni doğan bebekte başın vücuda oranı farklıdır ve vücuda oranla baş daha büyüktür. Başın yetişkin ölçüsüne ulaşması için iki katı artışa, kol ve bacaklarının yetişkinin kol ve bacak uzunluğuna gelebilmesi için altı katı büyümesi gerekmektedir. Dolayısıyla bebeklik döneminde beden, bacak ve kollar; baştan daha hızlı büyürler.

 

 

Sinir sistemi

 

Baş bölgesindeki sinirler, ayak bölgesindeki sinirlere göre daha çok gelişmiştir. Bu da gelişimin ilkesi olan baştan ayağa, içten dışa kuralını hatırlatmaktadır.

 

 

Dolaşım sistemi

 

Doğumdan sonra bebeğin kan basıncı düşüktür. Kan basıncındaki artış, 6. ayından sonra görülmeye başlar. Ayrıca bebeklerin kalbi, vücutlarına oranla büyüktür. Kalp atışı bebeklerde yetişkinlere oranla (iki katı) daha fazladır.

 

 

Solunum sistemi

 

Bebeğin, solunum sayısı, kalp atım sayısında olduğu gibi yetişkinden daha fazladır. Bebeklerin solunum sayısı ortalama olarak dk da 40 iken bu oran yetişkinlerde 16 dır.

 

 

Sindirim sistemi

 

Bebekler doğumdan sonra anne sütü almaya başlarlar ve sindirim sistemleri anne sütünü sindirebilecek özelliktedir. Doğumda mide hacmi ortalama 30-90 cm küptür. Bebek büyüdükçe ve ek besinlere geçtikçe, bebeğin midesi, diğer yiyecekleri de sindirecek düzeye gelir.

 

 

Boşaltım sistemi

 

Bebeğin böbrekleri fonksiyoneldir ve vücuttaki zararlı maddeleri arıtabilecek düzeydedir. Boşaltım sistemi ile ilgili olarak idrar ve gaita kontrolü 12-30 aylar arasında kazanılır.

 

 

İskelet sistemi ve kas yapısı

 

Bebeklerin kemikleri henüz sertleşmemiştir. Dolasıyla bir yetişkinin kemiği kadar kolay kırılmaz. Ancak bebeğin tutuluş pozisyonu oldukça önemlidir. Yanlış tutuşlar bebeğin duruş pozisyonunda bozukluklara neden olabilir. Ayrıca bebeğin doğumundaki kas ağırlığının toplam vücut ağırlığına oranı (1/5), yetişkinin kas ve vücut ağırlığına oranından (2/5) daha azdır.

EKLENME TARIHI : 21.07.2014 / GÖRÜNTÜLENME : 7004
faydalı linkler BEBEKLİK DÖNEMİNDE BEDENSEL GELİŞİM
faydalı linkler 0-12 YAŞ SOSYAL GELİŞİM EVRESİ
faydalı linkler HAYAT BİR ÇOCUĞA NASIL ANLATILMALI?
faydalı linkler GEÇEBİLİR AMA YA GEÇMEZSE!
 
Programlar
Rehabilitasyon
Emp
Bilimsel Gelişmeler
Biz Kimiz
Hakkımızda
Binamız
Yönetim Kurulu Üyelerimiz
İnsan Kaynakları
 
Anasayfa yankım özel eğitim kurumu  İletişim yankım özel eğitim kurumu  Atak Mail
Web Tasarım & Hosting Atak Teknoloji
yankım özel eğitim kurumu