0-12 YAŞ SOSYAL GELİŞİM EVRESİ

Güvene Karşı Güvensizlik Karmaşası (0-1 Yaş)
Anne- baba, bebek ilişkileri, bebeğin güven ya da güvensizlik duygusu geliştirmesinde, belirleyici bir etkendir. Annelerin bebeklerin gereksinimlerini düzenli olarak gidermeleri sonucunda güven duygusu oluşur. Örneğin; bebek ağladığında, annenin bebeğin hangi ihtiyacın giderilmesi için ağlamış olabileceğini tahmin etmesi  ve bu ihtiyacı gidermesi, anne-bebek arasında güven duygusunun gelişmesine yardımcı olur.

Özerkliğe Karşı Utanç ve Kuşku Karmaşası (1-3 Yaş)
Bu dönemde çocuklar özerkleşme ve bireyselleşme  girişimlerinin doğurduğu güven ve utanç karmaşasını birlikte yaşarlar. Kendilerini ispatlamak ve yapabildiklerini göstermek amacıyla birçok etkinliğe girişirler ve anne- babanın güvenine gereksinim duyarlar. Bunun yanısıra bu dönemde anne-babanın engellemeleri ile karşılaşabilen çocukta; inatlaşma görülür. Çocuktaki bu inatlaşma sürecinde anne-babalar; çocuklarını itaate zorladııklarında; çocuk, utangaç, bağımlı ve dış denetime ihtiyaç duyan kişilik örüntülerine sahip olabilmektedir.

Girişimciliğe karşı Suçluluk Karmaşası (3-6 Yaş)
Bu dönemde çocuklarda girişkenlik artar ancak girişkenliğin artması ile birlikte problemli davranışlarda da artış gözlenir. Bu dönemde çocuğun davranışlarının engellenmesi ve hatta cezalandırılması, çocuğun girişkenlik becerisini olumsuz yönde etkiler. Çocuktaki girişkenlik karmaşasını olumlu yönde çözümü için pekiştireçlerin yerinde ve tutarlı olarak kullanılması gerekmektedir. Anne-baba tarafından tutarlı ve düzenli olarak davranışları hakkında düzenli olarak bilgilendirilen çocuk; yapması ve yapmaması gerekenler şle ilgili bir denge oluşturacak ve kendini yönetme becerisi edinecektir. 

Çalışkanlığa Karşı Aşağılık Duygusu (6-12 Yaş)
Girişimcilik döneminin sonrasında başlayan bu dönemde; çocuğun görev paylaşımı, disiplin ve birşeyler yapabilme becerisinde büyük bir artma ortaya çıkmaktadır. Çocuk bu dönemde akranları ile planlı ve yapıcı bir paylaşım duygusu içerisindedir. Bu dönemde çocuk; akranları arasında en iyisi olmak için çalışma duygusu geliştirir. Ayrıca çocuğun merak duygusu yoğundur ve enerji doludur. Bedensel gelişimi bir önceki döneme göre yavaşlar, sosyal ve cinsel roller daha belirgin bir şekilde algılanmaya başlar. Bu dönemde çocuk ya çalışkan olma duygusunu kazanacak ya da yaptığı şeyler yeterince ödüllendirilmediği için bu duyguyu kazanamayacaktır.

EKLENME TARIHI : 31.12.2013 / GÖRÜNTÜLENME : 8488
faydalı linkler BEBEKLİK DÖNEMİNDE BEDENSEL GELİŞİM
faydalı linkler 0-12 YAŞ SOSYAL GELİŞİM EVRESİ
faydalı linkler HAYAT BİR ÇOCUĞA NASIL ANLATILMALI?
faydalı linkler GEÇEBİLİR AMA YA GEÇMEZSE!
 
Programlar
Rehabilitasyon
Emp
Bilimsel Gelişmeler
Biz Kimiz
Hakkımızda
Binamız
Yönetim Kurulu Üyelerimiz
İnsan Kaynakları
 
Anasayfa yankım özel eğitim kurumu  İletişim yankım özel eğitim kurumu  Atak Mail
Web Tasarım & Hosting Atak Teknoloji
yankım özel eğitim kurumu